myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Besinler olmadan yaşanabilir mi sorusunun cevabı pek çok faktörle ilişkidir. Yemek yemeden hayatta kalmak su içmeden yaşamaktan farklıdır. Yemek yemeyerek yaşamak, irade ve kararlılıkla mümkün olabilir. Açlık grevleri yaparak haftalarca yemek yemeden yaşayan insanlar vardır. Örneğin Gandi 21 gün boyunca aç kalabilmiştir. Vahşi insanlar da yemek yemeden varlıklarını çok uzun süre devam ettirmişlerdir.

Doktorlar tıbbi olarak su içilmesi şartı ile yemek yenilmeden 8 haftaya kadar yaşanabileceğini söylemektedir. Bu durum insanların vücutlarında ne kadar yağ depoladığı ile de ilgilidir. Vücutunda yağ deposu olmayanlar olanlara göre daha fazla şanslıdır. Vücutta sırası ile yağ-karbonhidrat ve protein tüketilecektir. Vücuttaki protein depoları kullanılmaya başlandığında durum tehlikelidir.

Yemek yemeden yaşanılmasında metabolizma da rol oynar. Metabolizma gıdaları enerjiye dönüştürür. Yavaş bir metabolizmada yeme ihtiyacı azalacak ve yeni gıdalar yenilmeden uzun süre dayanılacaktır. Ne kadar uzun süre birşey yenilmesse metabolizma buna göre ayarlanacak ve kendini yavaşlatacaktır.

Yemek yemeden yaşamak için iklim de önemli bir faktördür. Vücut sıcaklığı ortalama 36-37 derecede olmalıdır. Aşırı soğuk ve sıcaklarda yemeden yaşamak zorlaşırken en ideal zaman ılık havalardır.

Birkaç gün yemek yenilmediği takdirde vücut ağırlığında hafif bir azalma, karmaşa, kronik ishal, sinirlilik, karar vermede güçlük, cinsel istek azalması ve bağışıklık yetmezliği gelişir.

Açlık geliştikçe organlar teker teker işlevlerini durduracak, şiddetli açlık sancıları yaşanacaktır. Bunlara ilaveten sanrılar, düzensiz kalp atışı, kas ağrıları başlayacaktır.

“Yemeden Yaşanır mı?” için yorum yapılmamış

Bu başlığa henüz hiçkimse yorum yapmamış.

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık