myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Yenidoğan bebeklerde görülen bir doğum kusuru olan yarık damak/dudaklı olma tavşan dudağı olarakta bilinir. Başlangıçta aileler için korkutucu görünen bu durum gelişen tıp sayesinde kozmetik ameliyatlar ile büyük ölçüde düzeltilebilir.

Bu doğum bozukluğunun oluşması pek çok faktöre bağlıdır. Kalıtımsal olabileceği gibi anne karnında oluşan gelişme gerilikleri, radyasyon ve ağır metallere maruz kalma, folat ve B12 eksiklikleri gibi nedenlerle oluşabilir. Sorun birden fazla etkenin birarada görülmesi ile kompleks bir yapıda olabilir. Karmaşık yapıdaki bu problemin hamilelikte yapılmayan ya da yapılan bir davranışla oluştuğunu söylemek çok zordur. Ancak hamilelik döneminde hekimin önerdiği vitaminlerin ve diğer bakımların alınmasının problemin görülme sıklığını azalttığı bilinmektedir.

Damak ve dudak yarıklarının cerrahi tedavisi uzman bir plastik cerrah tarafından yapılır. Teşhis koyulmasından sonra doktor gerekli incelemeleri yapacak bir döneme ihtiyaç duyacaktır. Kozmetik düzeltme operasyonları bir ya da birden fazla olabilir. Bunun gerekliliği hekim tarafından tespit edilir. Genellikle 6-12. aylar arasında yapılması uygun görülmekle birlikte erken doğum ya da kilonun düşük olması gibi nedenlerle operasyon ertelenebilmektedir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Operasyonların mümkün olduğunca erken yapılmasının nedeni bebeğin ağız, burun, kulak yapısının tam oturmamış olması nedeni ile ilerleyen zamanlara göre daha az problem taşımasıdır. Konuşma bu operasayonlardan etkilenebilir. Operasyonla düzeltme yapılmasına karşın ilerleyen yıllarda büyüme ile birlikte farklı ek operasyonlara gerek duyulabilir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Yarık damak ve dudak operasyonlarının tehlikesi diğer tüm operasyonlarla aynıdır. Kanama, enfeksiyon, yara izi kalması gibi sonuçları olabilir. Ameliyata bağlı tehlikeler ise kalıcı damak bozuklukları, konuşma güçlüğü, burun ve damağın gelişme kusurlarıdır.

Yarık dudak ve damak operasyonu sonucunda bir kısım izler kalması olasıdır. Çocuk bu izlerin yarattığı farklılıkları 2-4 yaşları arasında farkedebilir. Bu dönemde aile ve hekimler tutarlı davranarak çocukla açık diyolog kurmalıdır. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Yarık dudak ve damak görülen çocuklarda konuşma konusunda yaşıtları ile büyük fark olmamaktadır. Büyüme ve gelişme problemi olmamasına karşın sorunun varlığı konuşma bozukluğu riskini arttırmakta olduğundan çocuk düzenli olarak izlenmelidir. Operasyon geçiren çocukların yüzde 10-15 kadar bir bölümü konuşma sorunu yaşamakta ve buna yönelik ek bir operasyon geçirmektedir. Bu çocuklarda hafif ölçüde işitme problemleri de görülebilir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Anne ve babada yarık damak / dudak olması çocuklarında da görülme sıklığını etkilemekte birlike bu sorundan muzdarip 700 kişiden birinin çocuğunda aynı problem tekrarlanmaktadır. Yarık damak/ dudaklı bir bebeğin ailesinin daha sonra dünyaya getireceği çocuklarda da bu problemin tekrarlanma oranı diğer çiftlere göre artmaktadır.

Yarık damak/dudaklı çocukların genel olarak ergenlik dönemi sonuna kadar izlenmesi gerekir. Büyüme tamamlanana kadar doğumsal bu kusurun yolaçtığı kalıcı bozukluklar görülmeyebilir. Gelişme sırasında diş, kulak- burun ve çenenin takip edilmesi esastır. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

“Yarık Damak ve Dudak” için yorum yapılmamış

Bu başlığa henüz hiçkimse yorum yapmamış.

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık