myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Diyabet yani şeker hastalığında beslenme düzeninde diyet uygulamanın amacı, uygun beslenme programı ile kan şekerinin normal seviyelerde olmasını ve ideal vücut ağırlığını sağlamak, hastalıkla ilgili uzun vadede gelişebilecek sorunlarını önleyerek yaşam kalitesini ve yaşam süresini yükseltmektir.

Diyet, gerekli ve uygun miktarlarda alınması gereken sağlıklı besinleri içermektedir. Bireyin boy, kilo, meslek, ilaç ve beslenme alışkanlıkları farklılık gösterdiğinden, standart bir diyabet diyeti bulunmamaktadır. Diyet, hastalığın bulgularına, hastanın sosyo-ekonomik, kültürel durum ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından düzenlenmelidir.

Bu düzenleme, kolay emilen nişasta, bal ve meyve gibi karbonhidratları en aza indirerek, kompleks karbonhidratları tüketmek, hayvansal yağların kullanımı önlenerek, bitkisel yağların ölçülü olması ve proteinlerden kırmızı etin sınırlandırılması şeklinde olmalıdır.

Şeker hastalarının diyetlerinde önerilen ara öğünlerin ilaç, insülin kullanımı ile oluşan hipoglisemiyi önlemesi nedeniyle büyük önemi vardır. Evde kan şekerinin ölçümlerinin yapılması diyabetli bireyin günün herhangi bir saatinde kan şekerinin ne düzeyde olduğunu öğrenmesine ve kan şekeri sonucuna göre tedavide gerekli değişikliği yapmasına olanak sağlamaktadır.

Tip 2 diyabetiklerde kalori alımında azalma sağlamak, vücut ağırlığının azalmasında veya mevcut ağırlığın korunmasında etkili bir yaklaşımdır. Toplam alınan kalorinin özellikle de karbonhidratlardan sağlanan kalorinin gün boyunca öğünlere dengeli olarak dağılımı kan şekeri ve insülin düzeylerinin azalmasını sağlamaktadır.

“Şeker Hastalarında Beslenme” için yorum yapılmamış

Bu başlığa henüz hiçkimse yorum yapmamış.

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık