myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Saçların sağlığı için doğru beslenmek şarttır. Aslında her besinin kendine göre faydaları ve zararları olmakla birlikte özellikle saç sağlığı için bazı besinler ön plana çıkar. Sağlıklı saçlar için en önemli besinler;

1- Yosun
2- Narenciyeler (portakal, greyfurt vs. )

3- Yaban Mersini
4- Sardalye ve Somon balığı
5- Mercimek
6- Yumurta
7- Buğday ve buğday kepeği
8- Su teresi, ıspanak ve kıvırcık lahana
9- Kahverengi pirinç
10- Kavun

C ve E vitaminleri sağlıklı saçlar için mutlaka gereklidir. Saçların parlaklığı azalmaya ve dökülmeye başladıklarında beslenme düzeninde mutlaka bir sorun olmuş demektir.

Saçlar vücuttaki toksik maddelerden en çok etkilenen bölümlerdir bu nedenle antioksidanca zengin küçük kırmızı meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır. Fasulyeler saçların uzamasını hızlandırır. Fındık kuru üzüm, incir, kuru erik, ay çekirdeği, badem, ceviz ve kaymaksız süt hem saçların uzamasını hem de parlaklığını sağlayan sağlıklı besinlerdir.

Antoksidanca zengin bir madde olan yeşil çay saç foliküllerini geliştirerek yeni saçların çıkmasını, var olanların dayanıklığını arttırmasını ve uzamasını sağlar.

“Saç Sağlığı İçin Yediklerinize Dikkat Edin” için bir yorum yapılmış

  1. Saç Ekim Merkezi 31 Ağustos 2015, 12:48

    kesinlikle çok doğru, saç sağlığının beslenmeyle direk ilgisi var. beslememize dikkat etmezsek saç sağlığımız bir yana saçlarımıza kaybedebiliriz.

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık