myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve ekibi tarafından geliştirilen antibakteriyel sıvı ile günlük bakım gerektiren lens ve göz protezlerinin kullanım süresi 2 aya kadar uzatılabiliyor.

Prof. Dr. Arpaç, yaptığı açıklamada, lens ve göz protezlerinin günlük hayatta sık kullanılan ürünler olduğunu söyledi.

Protezler 4 hafta hiç çıkarılmadan kullanılabilecek

Özellikle göz protezlerinin günlük bakım gerektirdiğini ve kullanım süresi dolduktan sonra düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini ifade eden Arpaç, “Biz bu ürünlerin yüzeyinin antibakteriyel bir sıvı ile kaplanmasını sağladık. Bu şekilde çok sık bir sürede bu protezi çıkarmaya gerek kalmıyor. Bu ürün sayesinde protezlerin 4 haftaya kadar hiç çıkarılmadan kullanılabilme imkanı ortaya çıktı” dedi.

Antibakteriyel sıvıyla lenslerin ömrü uzatılıyor

Prof. Dr. Arpaç, “Günlük kullanılan lensler bir süre sonra çöpe atılıyor ya da uzun süre kullanılan lensler çıkarılıp dezenfekte edilmek zorunda kalınıyordu çünkü uzun süre kullanım göz alanında bakteri oluşmasına neden oluyor. Bu tür lenslerde antibakteriyel maddeyle kaplanıldığında 1-2 ay hiç dezenfekte edilmeden kullanılabilecek. Bu şekilde göz dezenfekte olarak mikrop kapması önlenmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Ürünün patentinin alındığını da kaydeden Prof. Dr. Arpaç, seri üretime geçilmesi için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Lenslerin ömrü 2 aya kadar uzatılıyor” için bir yorum yapılmış

  1. Flama Bayrak 22 Şubat 2016, 13:49

    saglıgmıza cok diikkat etmemiz gerekiyo sonucta can yani

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık