myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

kegelKegel Egzersizi pelvik taban kaslarını güçlendirmek için geliştirmiş bir çalışmadır. Dr. Arnold Kegel tarafından 1948 yılında kadınların doğum sonrası deformasyonlarını gidermek için önerilmiştir.

Günümüzde önerilme nedenleri artmıştır, Erkeklerde prostat ameliyatından sonra idrar kaçırma, tüm insanlarda dışkı kaçırma, kadınlarda rahim sarkmalarını engelleme ve cinsel hayatı çekici hale getirme bu nedenlerden bazılarıdır.

Kegel egzersizleri üretral ve rektal yani idrar yolu ve anüs çevresi kaslarını güçlendirir. Tekniğin başarısı düzenliliğe ve doğru uygulamaya bağlıdır.

İnsanların bir çoğu pelvik taban kaslarının nerede olduğunu teorik olarak bilmezler. Kas sıkıştırma egzersizinden anlaşılan sadece karın ve bacak kasları olmamalıdır. Pelvik taban kaslarını çalıştırmamak kötü sonuçlara neden olabilir.

Pelvik kasları bulmak için tuvaletiniz varmış gibi (hem idrar-hem dışkı) davranıp tuvaletinizi tutmaya çalımanız esnasında sıktığınız kaslarınızdır. Ancak bunu yaparken kalça ve karın kaslarını sıkmamak gerekir. İşte sonucta sıkılmış olankaslar bizim pelvik kaslarımızdır.

Pelvik kas egzersizi bu sıkıp bırakmadan ibarettir. Ayrıca kadınlarda kullanılmasıamacı ile vajinal koni adlı bir alet üretilmiştir. Bu alet tıpkı bir kıskaç gibi yaylıdır. Ancak kullanımı için yine kaslarınızı sıkıp bırakmanız gerekmektedir.

Kegel egzersizinin başarısı biofeedback – geribildirim yöntemi ile tespit edilir. Pelvis ve anal bölgeye elektrodlar yerleştirilerek kasılmayı izleyen sensorler koyulur. Bir ekran yardımıyla hangi kaslarınızı sıktıgınız izlenerek yöntemin doğruluğu tespit edilebilir. Aynı şekilde düşük voltajlı elektrik uygulaması ile geri bildirim alınabilmektedir.

Kegel egzersizi genellikle her gün 3-4 defa günde 20 defa şeklinde yapılır.

Egzersize başlamak için mesane boşaltılmalıdır.

Pelvik taban kasları sıkılır ve 10’a kadar sayılır.

Sayım bitince kaslarınızı geri bırakın ve rahatlayın.

Egzersizi sabah-öğle-akşam ve gece yatarken yapabilirsiniz. Bu egzersizin zaman ve yeri yoktur. Sandalyede otururken bile yapılabilir. Egzersizin etkileri 4-6 hafta arasında görülmeye başlar. Bu süre 3 aya kadar çıkabilir.

Egzersizi alışkanlık haline getiren bazı kişiler sayı ve şiddeti arttırmayı deneyebilir. Ancak bu durum kas yorgunluğu ve idrar kaçırmaya neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Egzersizlerden sonra karın ya da belde herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız muhtemelen egzersizi hatalı yapıyorsunuzdur. Mesanenizi boşaltarak rahatlayın ve kaslarınızı bulmayı yeniden deneyin.

Kegel egzersizinin düzenlilik ve doğru uygulma ile çok fazla yararı olduğu kanıtlanmıştır.

“Kegel Egzersizi ile Pelvik Kasları Sıkıştırma” için bir yorum yapılmış

  1. Ahmet elci 04 Kasım 2014, 15:48

    Ben 44 yasinda prostat amaliyeti gecirdim ama sertlesmede sorunum var ne yapmaliyim tm olarak bilmiyorum.selamlar

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık