myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle

Hamilelik dönemi hayat düzeninin tamamen değiştiği, bebek beklemenin mutluluğu, doğumun heyecanı, rutin gebelik rahatsızlıkları ile örülü bir dönemdir. Hamile kadın sağlıklı bir vücut için kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanısıra doğacak bebeğin de besin gereksinimini de karşılamakla yükümlüdür. Bu nedenle beslenmeye her zamankinden çok daha fazla dikkat edilmelidir. Rahat bir hamilelik geçirebilmek ve bebeğin gelişiminin gereği gibi olmasını sağlayabilmek adına hamileler için özellikle önerilen besinler şunlardır:

Badem: Protein, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, E vitamini, fosfor, antioksidanlar açısından zengindir. Anne ve bebeğin beyin, kalp, sinir sistemi, sindirim sistemi ve kan basıncı için faydalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Antioksidan zengini, yağsız, bol liflidirler. Folik asit, kalsiyum, beta karoten, potasyum ve C vitamini içerirler. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Kayısı: Taze ya da kuru kayısı yüksek lif içerir. Kabızlığı rahatlatır, sinir sistemini dengeler. Düşük glisemik indeksi olan kayısı A, B ve C vitaminleri, demir, potasyum ve magnezyum minerallerini barındırır.

Muz: Oldukça faydalı bir atıştırmalık olan muz demir, çinko, potasyum, folat, vitamin A, B ve E içerir. İshal tedavisinde yararlıdır.Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Havuç: Kadın ve bebeğinin göz sağlığı, cilt, saç ve tırnaklar için gereklidir. Kabızlık, gaz ve mide ekşimesine iyi gelir. Havuç pişirildiğinde daha faydalı olan birkaç sebzeden biridir.

Peynir: Sert peynirler daha yararlıdır. Protein, kalsiyum, magnezyum, çinko, vitamin D ve A için mükemmel bir kaynaktır. Yüksek ölçüde doymuş yağ içerdiğinden aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Nohut/Mercimek: Son derece besleyici, sindirimi düzenleyici, şeker ve tansiyonu düşürücüdür. Düşük yağ yanında yüksek protein, lif, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko içeren düşük Glisemik indeksli karbonhidratlar sağlar. B vitamini ve esansiyel yağ asitleri içerir.

Süt/Yoğurt: Kalsiyumun emilimi için şarttır. Protein, vitamin B12, magnezyum, fosfor, potasyum, A, B ve D vitaminleri içerir.Sindirimi yardımcı olur.

Kuru Meyveler: A, B3 ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum içerir. Lifleri yüksektir. Özellikle kuru erik, kayısı ve armut önerilir. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Yumurta: Doğada bulunan faydalı maddelerin konsantre halde bulunduğu muhteşem bir besindir. Protein, iyot, omega 3, çinko, D ve A vitamini, folat, demir, kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum içerir.

Keten tohumu / yağı: Omega 3 ve esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Protein, lif, kalsiyum, vitamin B1, B3 ve B6, magnezyum, selenyum ve potasyum içerir. Kabızlığı giderir. Buzdolabında saklanmalıdır. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Sarımsak: Antibakteriyeldir. Bağışıklığı, kan dolaşımını, halsizliği iyileştirir.

Zencefil: Sindirim sistemi ve mide bulantıları için iyidir. Metabolizma gücünü arttırır. Enerji takviyesi sağlar. Kalsiyum, B5 vitamini, magnezyum, çinko ve potasyum içerir.

Et: Demir sağlar. Protein, çinko ve B12 vitamininin en önemli kaynağıdır.Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

Armut: Sindirim sistemini yatıştırır. Kabızlığı giderir.

Susam :Kalsiyum, protein, E vitamini ve lif bakımından zengindir. Karaciğer, böbrek, dolaşım ve yorgunluk için iyidir.

Ay çekirdeği: Folat, demir, çinko, omega 3 ve diyet lifi, kalsiyum, magnezyum ve selenyum içerir.Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.

“Hamilelere Süper Besinler” için yorum yapılmamış

Bu başlığa henüz hiçkimse yorum yapmamış.

Bir Cevap YazınAğız ve Diş Sağlığı - Aile Planlaması - Anne & Çocuk Sağlığı - sağlık